O nás

Náš tým

Kdo jsme?

V roce 2014 se skupina přátel rozhodla, že by chtěla spojit zážitek s cestováním, se sportovním vyžitím a tak vznikl Japow. Naše dlouholeté zkušenosti v oblasti průvodcovství, mountain guidingu a práce s klienty, se snažíme zužitkovat na poli cestovního ruchu. Z prvotní myšlenky lyžařských zájezdů, jsme pole působnosti rozšířily i na cyklistické výlety a turistiku. Mnozí z naších stálých klientů, jsou lidé z USA, Singapuru, Hong Kongu, Číny a dalších zemí.

Petr Ševčík

Na lyžích brázdí svahy od útlého mládí. Pracoval jako lyžařský instruktor a freeride guide v ČR, Rakousku, Švýcarsku, USA, Novém Zélandu a Japonsku.

Kuba Mikulenka

Cestování a zimním sportům se věnuje již od mladí. Procestoval několik zemí světa, než zakotvil v Japonsku. Má bohaté zkušenosti v oblasti výuky lyžování a snowboardingu a freeride guidingu. Držitel několika licencí a kurzů. Momentálně se snaží proniknout do tajů japonské kultury a jazyka.

They were great as always. This time I took 5 lessons with Kuba. Kuba is an awesome guide. He is very knowledgeable, patient, friendly and professional. Kuba communicated in a really clear and easy to follow instructions with lots of exercises to improve my skills. I was able to complete a narrow red slope run on my second day with out a single fall (however I fell a lot on another red slope on day 3 ;) ) I am now much more confident to ski, big thanks to Kuba, though more lessons are needed.

Sunisa, Thailand

It snowed heavily on the third day giving us a completely different experience. Petr was always pushing us beyond our limits giving us confidence in knowing what we are up to. A big thank you to Petr.

Paul L, Hong Kong

Do you want to be even more successful? Learn to love learning and growth. The more effort you put into improving your skills, the bigger the payoff you.

Harriet Maxwell

A purpose is the eternal condition for success. Every former smoker can tell you just how hard it is to stop smoking cigarettes. However.

Carolyn Craig